Müzik Bilimleri Bölümü


 

MÜZİK BİLİMLERİ BÖLÜMÜ

 Müzik Bilimleri Anabilim Dalı; Müzik Bilim ve Müzik Teknolojisi adı altındaki opsiyon programlarıyla ülkemizin gereksinim duyduğu Müzik Bilimcisi ve Müzik Teknolojisi Uzmanı yetiştirmeyi hedefleyen bir bölümdür..

 

Amaç,

a) Müzik Bilim: Müziğin sanatsal ve kültürel olgu olarak incelenmesinde gerekli olan yöntem ve tekniklerin öğretilmesi ve konuyla ilgili kültürel birikimin sağlanmasıdır.

b) Müzik Teknolojisi: Müzik üretiminin teknolojik boyutunda ses kayıt stüdyosunun teknik donanımı, ses kayıt teknikleri ve bilgisayarla müzik üretimi alanlarına yoğunlaşan bu programla müzik teknolojisi uzmanı yetiştirmektir. Bu programın açılması ve alınacak öğrenci sayısı önümüzdeki eğitim / öğretim yıllarında alt yapının hazırlanması ,akademik kadronun tamamlanmsı ve eğitim koşullarına hazır olunmasına göre belirlenecektir.

Bu iki opsiyon programı ile öğrencilerin kendi ilgi alanları doğrultusunda öğrenim görmeleri sağlanacaktır. Bu uzmanlık dallarının yanı sıra öğrencilere yine kendilerinin seçecekleri bir çalgı üzerinde yeteneklerini geliştirme olanağı da tanınır.

 

"Müziğin sesini duymayanlar, dans edenleri deli sanıyorlar… " Friedrich Nietzsche

 

 

 

Müzik Bilimleri Bölümü